آشنایی با لیزینگ خودرو (خرید اقساطی خودرو)

آشنایی با لیزینگ خودرو (خرید اقساطی خودرو)

مقدمه

لیزینگ یعنی چه؟ لیزینگ خودرو نوعی قرارداد خرید و فروش است که برای معامله در زمینه‌های مختلف از جمله خودرو استفاده می‌شود. در واقع، زمانی که خودرویی به‌شکل لیزینگی به شما فروخته می‌شود، امکان خرید اقساطی خودرو برایتان به‌وجود می‌آید و مبلغ توافق‌شده برای معامله را به‌طور قسطی و تدریجی پرداخت می‌کنید. سند زمانی به شما تحویل خواهد شد که تمام اقساط را پرداخت کنید و تعهدات قیدشده در قرارداد لیزینگ را انجام بدهید.

لیزینگ

شرکت‌های لیزینگی مختلفی وجود دارند که معاملات قسطی خودرو را انجام می‌دهند:

– شرکت‌های وابسته به واحدهای تولیدی مانند ایران‌خودرو و سایپا

– لیزینگ خودرو از طریق بانک‌ها

– شرکت‌های خصوصی و مستقلی که خودرو را به شکل لیزینگی می‌فروشند. مثل شرکت شادخودرو آساک

مهمترین مزایای لیزینگ خودرو

  • مدیریت منابع مالی خریدار
  • سرعت عمل در تحویل کالا
  • امکان استفاده بهینه و درست از نقدینگی
  • انعطاف پذیری بالای خرید
  • جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمال

خرید لیزینگ خودرو معایبی نیز دارد، از جمله:

  • افزایش قیمت در مقایسه با تسهیلات بانکی
  • شرط مالکیت بعداز پرداخت اقساط
  • هزینه اضافی

همچنین در وبلاگ شادران بخوانید:

شرایط خرید ون از شرکت شاد خودرو آساک

بررسی مراحل تعویض پلاک موتور

آشنایی با نحوه ترمز گیری با موتور سیکلت

بهترین شرایط فروش اقساطی خودرو شرکت شاد خودرو آساک

شرایط خرید خودرو اقساطی شرکت شاد خودرو آساک

خرید موتور سیکلت اقساطی

 

لیزینگ

مراکز معتبر خودرو لیزینگ

افزایش سو استفاده و کلاه برداری به نام لیزینگ سبب شد که بانک مرکزی، ۲۸ شرکت را به عنوان مراکز لیزینگ خودرو معرفی کند. گفتنی است که بیشتر این مراکز در تهران قرار دارند و برخی نیز در سایر استان‌ها شعبه دارند و مشغول به فعالیت هستند.

شرایط خرید خودرو لیزینگی چیست؟

شرکت‌های مختلفی اقدام به فروش لیزینگی خودرو می‌کنند. باید دقت داشته باشید که به سراغ معتبرترین‌ها بروید تا سرتان کلاه نرود. یادتان باشد که در حال انعقاد قراردادی هستید که اگر با بندها و شروطش به‌خوبی آشنا نباشید، امکان متضررشدن فراوان خواهد بود. پس زمانی که برای امضای قرارداد لیزینگ حاضر می‌شوید، حتما قرارداد را به‌طور کامل و دقیق بخوانید و بررسی کنید. در صورت امکان هم با کسی که با این فرایند کاملا آشناست به جلسه معامله بروید.

سندزدن خودروی لیزینگی به دو صورت انجام می‌شود:

۱. دریافت چک‌وسفته و سندزدن خودرو به نام خریدار

۲. اجاره به شرط تملیک

لیزینگ

عدم پرداخت قسط خودرو لیزینگی چه عواقبی دارد؟

اگر نتوانید اقساط خودرو را به‌درستی پرداخت کنید، امکان توقیف خودرو وجود خواهد داشت. چون سند در این معامله تا تسویه کامل اقساط در دست شرکت است پس می‌تواند روی سند اقدام و اجرائیه توقیف بگیرد. امکان رفع توقیف هم وجود دارد. برای این کار باید با شرکت و نمایندگی که خودرو را از آن تحویل گرفته‌اید، تماس بگیرید و با کارگزار نمایندگی یا شرکت صحبت کنید. بعد از اینکه کارگزار برایتان پرونده تشکیل می‌دهد، امکان رفع توقیف هم به‌وجود می‌آید. پس از اینکه تمام بدهی‌ها پرداخت شد، خودرو از حالت توقیف بیرون می‌آید. یادتان باشد افرادی وجود دارند که ادعای رفع توقیف خودروهای لیزینگی را مطرح می‌کنند. چنین چیزی غیرقانونی است و نباید در دام این افراد بیافتید.

علاوه بر خودروهای نو در بعضی شرکت‌ها امکان خرید اقساطی و لیزینگی خودروهای کارکرده هم وجود دارد. بنابراین برای خرید خودروی کارکرده هم می‌توانید از روش لیزینگ استفاده کنید.

سخن پایانی

لیزینگ روشی مناسب برای خرید خودرو در زمانی است که پول نقد کافی برای خرید نقدی در اختیار ندارید. در واقع، لیزینگ به معنای داشتن حق مالکیت به‌شرط تسویه اقساط است. بعد از پرداخت تمامی قسط‌هاست که می‌توانید خودروی خریده‌شده به شیوه لیزینگ را متعلق به خود بدانید. در لیزینگ خودرو، مبلغی را می‌پردازید و باقی اقساط را در بازه‌هایی مشخص پرداخت می‌کنید. تسویه که تمام شد، سند خودرو هم به نامتان می‌خورد. شما تجربه خرید لیزینگی داشته‌اید؟ از این روش برای خرید خودرو استقبال می‌کنید؟

در پایان به این نکته توجه داشته باشید که هنگام خرید خودرو لیزینگ باید با دقت کافی عمل کنید تا ضرر و زیانی به شما وارد نشود همچنین درباره شرکتی که قصد خرید از ان دارید مطمئن شوید تا کلاه برداری صورت نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع به تایپ کردن برای دیدن محصولاتی که دنبال آن هستید.